John Wendell HOLMES

Male 1910 - 1988


Personal Information    |    Genealogical Notes    |    All    |    PDF

  • Name  John Wendell HOLMES 
    Born  18 Jun 1910  London, Middlesex Co., Ontario Find all individuals with events at this location 
    Gender  Male 
    Buried  Aug 1988  Mt. Pleasant Cemetery, London, Ontario Find all individuals with events at this location 
    Died  13 Aug 1988  London, Ontario, Canada Find all individuals with events at this location 
    Person ID  I17  Pte. Alexander Smith MORTON's family
    Last Modified  21 Aug 2012 

    Father  William Wendel HOLMES,   b. 16 Jul 1881, St. Thomas, Elgin Co.,Ontario Find all individuals with events at this location,   d. 16 Dec 1956, London, Ontario, Canada Find all individuals with events at this location 
    Mother  Helen Hamilton MORTON,   b. 09 Aug 1885, Newmilns, Aryshire, Scotland Find all individuals with events at this location,   d. 06 Feb 1977, London, Ontario, Canada Find all individuals with events at this location 
    Married  14 Oct 1907  Longford Mills, Rama Twp., Ontario Co. Find all individuals with events at this location 
    Family ID  F4  Group Sheet

  • Genealogical Notes 
    • recipient of the ORDER OF CANADA in 1969

      John Wendell Holmes, diplomat, administrator, educator, and writer, was born in London, Ontario, on 18 June 1910 to William Wendell Holmes and Helen Morton. He received his BA from the University of Western Ontario and his MA from the University of Toronto and thereafter pursued graduate studies at the University of London (England). From 1941 to 1943 he was national secretary of the Canadian Institute of International Affairs.
      In 1943 Holmes joined Canada’s Department of External Affairs. While in the foreign service he was first secretary in London, England, chargé d’affaires in Moscow, acting Canadian representative to the United Nations in New York, External Affairs member of the directing staff at the National Defence College (Kingston), and assistant under-secretary of state for external affairs supervising the work of the Far Eastern, United Nations, and Commonwealth Divisions.
      In 1960 he left the public service to become president (a title later changed to director general) of the Canadian Institute of International Affairs (CIIA). He relinquished that position in 1973 but remained associated with the Institute as counselor until his death.
      Holmes was a visiting professor of international relations at the University of Toronto (1966-1988), a professor of international relations at Glendon College, York University (1971-1982), and a visiting professor at the University of Leeds (1979, 1985).
      Holmes was the author of numerous articles and book chapters as well as several books: Some Aspects of Mediation (1970), The Better Part of Valour (1970), Canada: A Middle-Aged Power (1976), The Shaping of Peace: Canada and the Search for World Order 1943-1957 (2 vols. 1979 & 1982), Life with Uncle: the Canadian-American Relationship (1981).
      In 1969 Holmes was made an officer of the Order Canada. In 1977 he became a Fellow of the Royal Society of Canada and in 1986 received the society’s Tyrrell medal. He was the recipient of eleven honorary degrees, an honorary fellow of Trinity College (1983) and a member of Pickering College’s Class of 1842.


Website Exec.


Submission Committee:
Frances Laver
Lisa Burke
Fred Lamb
Mike Crosby


Content:
P.D.McNamee

Visitors
wordpress com stats plugin